stat4u

logo osp

 

 

 

 

08.jpg
Как сделать потолок из гипсокартона. Как сделать подвесной потолок в доме. Какой потолок лучше сделать. Отделка ванной комнаты. Быстрая отделка ванных комнат панелями. Отделка ванной комнаты пластиковыми панелями. Кровля крыши профнастилом. Качественные материалы для кровли крыш. Крыша из мягкой кровли. Самоделки для сада. Успешные самоделки для сада своими руками. Самоделки для сада и огорода. Ванная мебель для ванной комнаты. Купить мебель для ванных комнат недорого. Заказ мебели для ванной комнаты. Бизнес малое производство. Самый малый бизнес идеи производство. Новый бизнес производство. Монтаж дверей своими руками. Быстрый монтаж входных дверей. Легкий монтаж пластиковых дверей. С чего начать ремонт квартиры. Быстрый ремонт дома с чего начать. Ремонт своими руками для начинающих.

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

Historia jednostki

         Z inicjatywy mieszkańców Brzozy, panów Jana Białasa, Rajmunda Bocheńskiego, Jana Małolepszego, Mariana Izydorczyka oraz Bogusława Wójcika, na przełomie 1965 roku odbyło się zebranie założycielskie, powołujące do życia Ochotniczą Strażą Pożarną. Grupa ta utworzyła pierwszy Zarząd OSP z Prezesem, druhem Marianem Izydorczykiem, oraz Naczelnikiem, druhem Rajmundem Bocheńskim na czele. W okresie tym jednostka wyposażona była jedynie w motopompę, kilka odcinków węży pożarniczych, trochę sprzętu podręcznego oraz kilka hełmów strażackich.
         W 1968 roku strażacy przenoszą się z dotychczas zajmowanych pomieszczeń do drewnianego budynku, w którym odbywały się zabrania wiejskie oraz zabawy ludowe. Pomieszczenie to jednak nie rozwiązywało problemu remizy strażackiej, gdyż nadal część sprzętu pożarniczego przechowywana była w prywatnym garażu Mariana Izydorczyka. W okresie tym dokonano wymiany starej w dużym stopniu zużytej motopompy „Leopolia” PO-1 na nowszą „Polonię” PO-3.

       Przełomem w działalności OSP w Brzozie okazuje się 1989 rok, kiedy to jednostka wprowadza się do nowo oddanej strażnicy. Z tej też okazji Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wsi Wielkiej przekazuje jednostce pierwszy w historii samochód pożarniczy marki „Żuk” GLM 8. Po zmotoryzowaniu jednostki staje się ona bardziej mobilna, a co się z tym wiąże zauważalna przez społeczeństwo Brzozy i okolic. W związku z faktem iż eksploatowany samochód był bez zbiornika wodnego, OSP prowadziła głównie działania pomocnicze polegające na uzupełnianiu w wodę innych jednostek których samochody wyposażone były w zbiorniki wodne. Stan taki trwał do 1990 roku, kiedy to jednostka otrzymuje nowy samochód pożarniczy „Star” GBM 2,5/8. od samego początku był intensywnie eksploatowany, a prawdziwy chrzest bojowy przeszedł w 1992 roku, kiedy to w okresie letnim prawie codziennie wyjeżdżał do różnego rodzaju pożarów, w tym głównie z racji umiejscowienia OSP, pożarów na terenach leśnych. 

          W 1994 roku następuje częściowa zmiana w składzie Zarządu OSP. Nowym Prezesem zostaje druh Henryk Matuszak. Pierwszym wyzwaniem jakie postawił sobie Zarząd OSP pod przewodnictwem nowego Prezesa była organizacja zawodów pożarniczych na szczeblu miasta i gminy Bydgoszcz, które zostały pozytywnie ocenione przez Zarząd Miejski ZOSP RP w Bydgoszczy. Z powodu poważnej choroby druha Prezesa w 1995 roku, funkcję tą powierzono druhowi Tadeuszowi Ryczkowskiemu. 

          W 2001 roku w trakcie Walnego Zebrania dokonane zostają kolejne zmiany w składzie Zarządu OSP. Prezesem ponownie zostaje wybrany druh Henryk Matuszak a Naczelnikiem druh Józef Noske. Pod kierownictwem nowego Zarządu jednostka rozpoczyna długi i żmudny proces szkolenia oraz doposażenia w nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy. W celu podniesienia gotowości bojowej podobnie jak OSP w Nowej Wsi Wielkiej, zamontowany zostaje system zdalnego radiowego alarmowania jednostki o zaistniałych zdarzeniach jak i osób funkcyjnych. Jednostka wyposażona zostaje w motopompę pływającą, pilarkę do drewna, przecinarkę do stali i betonu, aparaty oddechowe, walizkę pierwszej pomocy, oraz wiele innego drobnego sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Wymieniono też sprzęt łączności, ubrania chroniące strażaków-ratowników na trudno zapalne. Członkowie OSP intensywnie szkolą się na organizowanych przez Związek oraz PSP różnego rodzaju kursach specjalistycznych. Podnoszą swoje umiejętności w ramach prowadzonych ćwiczeń doskonalących organizowanych przez Komendanta Gminnego Ochrony Przeciwpożarowej jak i przez Komendę Miejską PSP.  Zorganizowana zostaje żeńska Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która na zawodach powiatowych w 2005 roku zajęła 4 miejsce. W trakcie organizacji jest męska Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. 

          W 2005 roku ochotnicy z Brzozy otrzymują w darze od samorządu oraz strażaków z zaprzyjaźnionego Westerburga, używany lecz mimo leciwego wieku, w bardzo dobrym stanie samochód pożarniczy „Ford”- odpowiednik krajowych samochodów typu GLM 8. 

          Wszystko to sprawia, iż mieszkańcy Brzozy, gminy Nowa Wieś Wielka, oraz powiatu bydgoskiego mogą się czuć bezpiecznie i zawsze liczyć na pomoc Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzozie.